fbpx

Olivový olej a jeho benefity

napríklad podľa Lisuje sa z ovocia plného tuku, teda z olív. Z väčšej časti je tvorený nenasýtenými mastnými kyselinami a obsahuje aj dobre známe omega-3 mastné kyseliny

 

1. Obsah kyseliny olejovej

Najväčšiu časť olivového oleja tvorí kyselina olejová (mononenasýtená mastná kyselina). Je to až 73 %. Je jednou z najdôležitejších súčastí olivového oleja. Kyselina olejová ma silné protizápalové účinky a pozitívne ovplyvňuje gény zodpovedné za rakovinu. (1,2)

Pozor však na použitie pri dlhších tepelných úpravách, ktoré olej neznesie. Týmto spôsobom sa z prospešnej potraviny stáva škodlivá.

 

2. Olivový olej je výborným zdrojom antioxidantov

Extra panenský olivový olej je výborným zdrojom vitamínov E, K a antioxidantov. Navyše antioxidanty, obsiahnuté v olivovom oleji, sú biologicky aktívne a pomáhajú bojovať proti obrovskému množstvu rozšírených ochorení (kardiovaskulárne ochorenia, rakovina prostaty a hrubého čreva). (3) Významná je aj funkcia antioxidantov, ktoré zabraňujú oxidácii cholesterolu, čo je kľúčový proces v prevencii ochorení srdcia a ciev.

 

3. Silný protizápalový účinok

Chronický zápal je spúšťačom veľkého množstva ochorení, ako je napríklad  diabetes, rakovina, metabolický syndróm a iné. Hlavné protizápalové účinky olivového oleja majú na starosti antioxidanty. Kľúčový je oleocanthal, ktorý má takmer identické účinky ako ibuprofen (protizápalový liek). Takisto bolo dokázané, že kyselina olejová sama o sebe radikálne znižuje zápalový faktor CRP. (4)

 

4. Výborná prevencia infarktu

V rozvinutých krajinách sveta je infarkt medzi najčastejšími príčinami smrti. Vo veľkej štúdii na 841 000 subjektoch bolo preukázané, že kyselina olejová má výborný ochranný efekt. (5)

 

5. Chráni pred ochorením srdca (môže zachraňovať životy)

Srdcovocievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Zistilo sa, že v okolí Stredozemného mora je najnižší výskyt týchto ochorení. Viedlo to k mnohým výskumom, ktoré sledovali stredomorskú stravu. Jej pozitívny účinok na srdcovocievne zdravie sa potvrdil. Kľúčovou zložkou tejto stravy je práve olivový olej.

Vedeli ste, že olivový olej má prekvapivo silný účinok aj na znižovanie krvného tlaku, ktorý spôsobuje tie najzávažnejšie problémy. V jednej štúdii bolo dokázané, že používaním olivového oleja sa znížila potreba liekov na vysoký krvný tlak až o 48 %. (6)

Veľa štúdií potvrdilo pozitívny efekt olivového oleja na zdravie srdcovocievneho systému. AK trpíte ochorením srdca alebo máte v rodine predispozíciu na tento typ ochorení, tak neváhajte do svojej stravy zaradiť extra panenský olivový olej.

 

6. Olivový  olej nespôsobuje nadváhu, ale pomáha pri chudnutí

Konzumácia tukov nás nerobí tučnými a olivový olej nie je výnimkou. Nebola zaznamenaná žiadna štúdia potvrdzujúca, že by nadmerný príjem olivového oleja viedol k nadváhe. Práve naopak. 3-ročná štúdia na 187 účastníkoch ukázala, že strava s vyššm zastúpením olivového oleja zvýšila množstvo antioxidantov v krvi a spôsobila pokles hmotnosti účastníkov. (7)

 

7. Olivový olej znižuje riziko vzniku cukrovky

Viacero štúdií preukázalo pozitívny efekt olivového oleja na hladinu krvného cukru a najmä inzulínovú senzitivitu. (8) Ďalšia zaujímavá štúdia potvrdila, že stredomorská strava s vysokým zastúpením olivového oleja spôsobila, že ľudia na tomto type stravy majú o 40 % nižší výskyt diabetu druhého typu.

 

8. Antioxidanty v olivovom oleji majú protirakovinové účinky

Znova sa dostávame k stredomorskej strave, ktorá sa spája s nižším výskytom rakoviny. Antioxidanty v olivovom oleji redukujú oxidačné poškodenie voľnými radikálmi. Tento proces je jedným zo spúšťačov rakoviny. (9)

 

9. Olivový olej má silné protibakteriálne účinky

Olivový olej obsahuje zložky, ktoré dokážu zastaviť množenie a dokonca aj zabiť určité druhy baktérií. Baktéria, proti ktorej je mimoriadne účinný, je aj rozšírený Helicobacter pylori (baktéria žijúca najmä v žalúdku, ktorá môže spôsobiť žalúdočné vredy až rakovinu). Testy preukázali, že olivový olej je účinný proti ôsmim kmeňom tejto baktérie, a dokonca je účinný aj proti trom kmeňom, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Štúdia ukázala, že 30 ml olivového oleja eliminuje výskyt Helicobactera pylori až u 40 % ľudí už po 2 týždňoch. (10)

 

Niekoľko dôležitých bodov:

  • Kľúčový je výber oleja. Olej musí byť  extra panenský. Najlepšie ak ho kúpite priamo u výrobcu, ktorý pestuje olivy. Mnohokrát sa olivový olej lisuje z nezrelých olív ktoré sa prepravujú na veľké vzdialenosti do fabrík kde sú spracované.
  • Najlepší olivový olej je s kyslosťou 0,2%
  • Musí byť v tmavej sklenej fľaši (nie v plastovej, ani v priehľadných fľašiach).
  • Olej musí byť čo najčerstvejší. Nekupujte oleje tesne pred koncom dátumu spotreby.
  • Nikdy ho nenechávajte otvorený, pretože oxiduje so vzdušným kyslíkom a kazí sa. Používajte ho najmä v studenej kuchyni, avšak podľa najnovšej štúdie vieme, že vydrží aj dlhšiu tepelnú úpravu bez zníženia kvality.
  • Môžete ho uchovávať v chladničke, vydrží dlhšie v lepšej kvalite.

Zistite o výžive a chudnutí viac a objednajte sa na konzultáciu: chcem sa objednať

 

 

Zdroje:
1, Correspondence to I. Jialal, MD, PhD, Laboratory for Atherosclerosis and Metabolic Research, University of California Davis Medical Center, 4635 2nd Ave, Research Bldg 1, Room 3000, Sacramento, CA 95817.
2, Curr Pharm Biotechnol. 2006 Dec;7(6):495-502.Mediterranean dietary traditions for the molecular treatment of human cancer: anti-oncogenic actions of the main olive oil’s monounsaturated fatty acid oleic acid (18:1n-9).
3, J Nutr Biochem. 2002 Nov;13(11):636-644.Major phenolic compounds in olive oil: metabolism and health effects.Tuck KL1, Hayball PJ.
4,Curr Pharm Des. 2011;17(8):754-68.Molecular mechanisms of inflammation. Anti-inflammatory benefits of virgin olive oil and the phenolic compound oleocanthal.Lucas L1, Russell A, Keast R.
5, Br J Nutr. 2014 Jul;112(2):248-59. doi: 10.1017/S0007114514000713. Epub 2014 Apr 28.
Olive oil consumption and risk of CHD and/or stroke: a meta-analysis of case-control, cohort and intervention studies.
Martínez-González MA1, Dominguez LJ2, Delgado-Rodríguez M3.
6, Am J Clin Nutr October 2004vol. 80 no. 4 1012-1018Olive oil, the Mediterranean diet, and arterial blood pressure: the Greek European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) study
7, European Journal of Clinical Nutrition (2009) 63, 1387–1393; doi:10.1038/ejcn.2009.106; published online 26 August 2009A 3 years follow-up of a Mediterranean diet rich in virgin olive oil is associated with high plasma antioxidant capacity and reduced body weight gain
8, Ann Intern Med. 2006 Jul 4;145(1):1-11.Effects of a Mediterranean-style diet on cardiovascular risk factors: a randomized trial.
Estruch R1, Martínez-González MA, Corella D, Salas-Salvadó J, Ruiz-Gutiérrez V, Covas MI, Fiol M, Gómez-Gracia E, López-Sabater MC, Vinyoles E, Arós F,Conde M, Lahoz C, Lapetra J, Sáez G, Ros E; PREDIMED Study Investigators.
9, Eur J Cancer Prev. 2004 Aug;13(4):319-26.Olives and olive oil in cancer prevention.Owen RW1, Haubner R, Würtele G, Hull E, Spiegelhalder B, Bartsch H.
10, J Agric Food Chem. 2007 Feb 7;55(3):680-6.In vitro activity of olive oil polyphenols against Helicobacter pylori.Romero C1, Medina E, Vargas J, Brenes M, De Castro A.

Napísané pre portál www.cvicte.sk

2023-10-06T08:34:40+02:00